Invisalign Nedir (Invisalign Ücretleri, Tedavi Süresi, Tedavi Yöntemi)

Invisalign Nedir (Invisalign Ücretleri, Tedavi Süresi, Tedavi Yöntemi)

Invisalign Nedir (Invisalign Ücretleri, Tedavi Süresi, Tedavi Yöntemi)

            Şeffaf plak ile ortodontik problemleri düzeltmeyi amaçlayan birçok marka vardır. Invisalign bunların arasında en popüleri sayılabilir. Şeffaf plaklarla en çok hasta invisalign sistemleri ile tedavi edilmiştir. Invisalign sisteminin sertifikalı uygulayıcısı olarak bu yazımızda invisalign konusunda bazı temel bilgilendirmelerde bulunacağım. Dr. Enver Akın Özkan Ortodonti Uzmanı

Neden Invisalign?

            Plaklar haftada 1 değiştirilir. Her hastada diş hareketinin hızı farklı dolayısıyla tedavi süresi de farklıdır ama kabul edilebilir bir hızda tedavi sunar.

            SmartTrack® malzemeler ve SmartForce® gibi özellikleri invisalign için oldukça iyi diş hareket kontrolü sağlar. Diş hareketindeki bu kontrol istenmeyen diş hareketlerini önler. Zor ortodontik hareketleri plaklarla yapmayı mümkün kılar.

            SmartTrack malzemeden yapılmış plaklar oldukça rahattır, iyi oturur ve takıp çıkarmaları kolaydır.

            Invisalign şeffaf plaklar, çapraz kapanış, çeşitli düzeydeki çapraşıklık, açık kapanış, diastemalar aralıklı dişler, derin kapanış ve over jet düzeltimi de  dahil olmak üzere bir çok ortodontik sorun için kullanılabilirler.

            Invisalign plakları neredeyse görünmez olduğu için çoğu insan tedavi ortodontik tedavi gördüğünüzü bile fark etmez.

            Invisalign şeffaf ve rahattırlari istediğiniz zaman çıkarma olanağı verir. Bu sayede diş fırçalamaktan ve diş ipi kullanmaktan canınız ne istiyorsa onu yemeye kadar normalde yapacağınız her şeyi yapmaya devam edebilirsiniz.

            Sık sık diş kliniğine gelemeyen hastalar için klinik ziyaret sayısı azaltılabilir. Yoğun programa sahip hastalar için idealdir.

Invisalign Dişleri Nasıl Hareket Ettirir?

Basit ve temel mantığı özel programlar ile dişler digital ortamda hareket ettirilir bu hareket sonucuna göre bir plak üretilir. Hasta o plağı kullandığında dişte o yönde bir hareket oluşur. Tabi gerçekte biomekanik olarak ciddi planlamalar gerektiren bir süreçtir.

Invisalign Tedavi Süreci Nasıl İşler? Dijital Ortodonti Nedir?

            İlk muayenede öncelik sağlık ve ideal bir oklüzyon ve estetik olmak üzere sizin de istekleriniz, beklentileriniz doğrultusunda invisalign tedavisinin sizin için uygun olup olmadığı değerlendirilir.

Invisalign Tedavi

            Daha sonra dişlerinizin 3D dijital görüntülerini oluşturmak için iTero® dijital tarama sistemi ile dişleriniz taranır. Ardından, size özel dişlerinizin hareketlerini ,tedavinizin ne kadar süreceğini , kaç plak gerekeceğini belirleyeceğiz. Hatta tedavi sonu ortalama olarak dişlerinizin nasıl gözükeceğini bir animasyon şeklinde izleyebileceksiniz.

 

            Sonra sizin de onayınızı takiben ortodonti uzmanınız tedavi planını hazırlayıp invisalign teknisyenlerine gönderecek ve üretim başlayacaktır ( plaklar yurtdışında üretip geleceği için resmi tatillere de bağlı olarak planlama, üretim, kargo aşamaları 15-25 gün arası sürmektedir)

            Plaklar gelince hekiminiz dişler üzerine görünmez özel ataşmanlar uygulayabilir ( kuvvet destek bölgeleri) Her bir plak takılırken, dişlerinize yavaşça ve kademeli olarak yerine yerleştirilir

            Farklı bir tedavi planı yoksa hafta da bir yeni plak ve 5-6 haftalık hekim kontrolünü önermekteyiz.

Invisalign Tedavisi Sonrası, dişlerim tekrar bozulur mu?

            Tedaviniz tamamlandığında hekiminiz size tedavi planınıza uygun bir reteiner önerecektir. Genelde tüm ortodontik tedavilerden sonra aktif tedaviyi bir pekiştirme fazı izlemektedir.

Invisalign Sistemi Tedavi Fiyatları Ne Kadardır?

Tedavi ihtiyacına göre değişik tedavi paketleri vardır. Doğal olarak tek çene basit bir çapraşıklık ile alt üst çene iskeletsel bir sorunun invisalign tedavi ücreti aynı olmayacaktır.

            2022 yılı için Türk Diş Hekimliği Birliği Şeffaf plaklarla ortodontik tedavi  için hafif vakalarda   7.560 TL, orta vakalarda 10.800 TL, ağır vakalarda ise 16.200 TL tedavi ücreti belirlemiştir. Ancak bu ücretlere plak ücreti dahil değildir. Buna hekimiz bir de plak masrafını ekleyecektir. Ama bu ücretler TDB nin tavsiye niteliğinde rehber ücretleridir. Doğru invisalign fiyatı için , ortodontistinize muayene olmalısınız.

            Invisalign sistemi ve diğer tüm ortodontik tedavi seçenekleriniz hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen kliniğimizden randevu almaktan çekinmeyin.

Dr.Dt.Enver Akın Özkan Ankara Ortodonti

Detaylı Bilgi ve Randevu Talebiniz İçin

  Ankara Ortodonti

 •   Dr.Enver Akın Özkan
       Ortodonti Uzmanı
 •   0312 236 04 16
 •   Olgunlar Kitapçılar Çarşısı Sedir Apt.
       2/16 Kızılay (Akbank Üstü)
 • bilgi@ankaraortodonti.net